ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

 

16/01/2010'da www.anamurunsesi.com yazdı..

                          
               
AKP GİDİYOR, ERDOĞAN BİTİYOR MU?

    Bu dünyada herkese yer var

    Evet, emareler onu gösteriyor.

    AKP gidiyor, Erdoğan bitiyor… Tabii burada ne sevinilecek, ne de üzülecek bir durum söz konusu… Çünkü madem “Her canlı ölümü tadacaktır”, bir gün Erdoğan’ın bitmesi, partisinin gitmesi de gayet doğaldır. Elbette her bitiş bir hüzün sebebidir. Hüzünlenmek de normaldir.
Peki, bitişin emareleri neler?

    En mühimi, artık AKP ve Erdoğan, ülke gündemini tek başına oluşturamıyor. Dikkat etmişsinizdir; kaç gündür tartışılan “seçim” konusunun gündeme gelmesini Erdoğan hiç istemiyor. Fakat CHP ve MHP ısrarla konuyu canlı tutuyorlar ve AKP de peşlerinden gelmek, cevap vermek zorunda kalıyor.

    Sonra gündemden aylardır düşmeyen konular var… Eski DTP, yeni BDP’nin canlı tuttuğu İmralı sakini, dağdakilerin affı ve onlara siyaset hakkı verilmesi, KCK operasyonu ve belediye başkanlarına kelepçe takılması, eylemci çocuklara ağır cezalar verilmesi gibi…

    Bunların canlı tutulmasından AKP ve Erdoğan hiç hoşlanmıyor.

    AKP ileri gelenlerinin hoşlanmadığı hususlar bu kadarla sınırlı değil ki! Toplum içindeki muhalefet sürekli yükseliyor… Başta Ankara ve İstanbul olmak üzere ülkenin her yerindeki işçi eylemleri, emekli ve işsizlerin hoşnutsuzluğu gittikçe artıyor. Bunları gören iktidar emeklilere bir şeyler verdi ama verdikleri “bir şeyler” seviyesinden öteye geçemedi.

    Hoşnutsuzluğu gidermeye yetecek bir ilaç olamadı. Tabii dinlemelere, zamlara ve hukuksuzluklara karşı da büyük bir hoşnutsuzluk var.

    Yeni siyasi oluşumlar da gündem belirleyici oluyor. Sarıgül’ün daha parti haline gelmeden, mevcut haliyle yüzde 10’larda bir oyunun olduğunu bütün araştırmalar gösteriyor. Kurtulmuş, Cindoruk, Pamukoğlu, Şener, BBP’nin yeni lideri Topçu her gün yeni söylemlerle gündemde…

    Ayrıca toplum kesimleri arasında büyük bir ayrışma ve çatışma sinyalleri var… Bütün bunlar AKP ve Erdoğanın gündem belirleme yeteneğini elinden kaçırmış olduğunu gösteriyor ki bu zevalin en açık belirtisidir.

      * * *

    Peki, seçimde AKP’nin düşeceği nereden belli?

    Şuradan:

    22 Temmuz 2007 AKP’nin siyaseten zirve noktasıydı. Zirveye çıkmanın kaçınılmaz sonucu oradan inmektir. Zirveye çıkan herkes ve her şey için geçerlidir bu. Nitekim AKP de inmeye başlamıştır. İnmeye başladığının tartışmasız kanıtı 29 Mart 2009 seçimleridir. Bilindiği gibi, tam 8 puan, 47’den 39’a…

    Bu iniş elbette düzenli olarak devam ediyor. Seçim ne kadar uzakta olursa AKP oyları da o kadar aşınacaktır.

    Bunu kolayca anlayabileceğimiz bir gösterge var… Kamuoyu araştırmaları...

    Hatırlayın, 29 Mart öncesinde her ay değil her hafta birkaç araştırma sonucu yayınlanır, AKP’yi 48 altında kimse göstermezdi. Hele bir tanesi vardı ki, tabanı 52’lerden başlatır, 57 58’lere kadar çıkarırdı. O kadar ki, bu anormal yüksek tahminler seçimden 1 gün öncesine kadar devam etti.
Sonucu biliyorsunuz.

      * * *

      Bugünkü Durum

    Kamuoyu araştırmalarını artık ayda 1 görebilirseniz ne mutlu size!

    Azaldı… Neden?

    AKP oyları tepetaklak da ondan?

    İktidar partisi yeni bir araştırma yaptırmış.

    İHA’nın (10.01.2010) haberine beraber bakalım; “AK Partinin geçen ay Pollmarka, bu ay da Anara yaptırdığı anketlerde oy oranları yüzde 40 civarında çıktı. Pollmarkın yaptığı ankette kararsızlar dağıtılmadan AK Partinin oyları yüzde 35 çıkarken, kararsızlar dağıtıldıktan sonra ise yüzde 41 civarında çıkıyor. Anarın yaptırdığı ankette de benzer sonuçların çıktığı öğrenildi.”

    Bu rakamlar nasıl değerlendirilmeli? Eğer bu sayılara kendileri inanmış olsaydı, en büyük gazetelerde, TV ekranlarında çarşaf çarşaf yayınlanırdı. Bunlara kendileri bile inanmıyorlar. İnansalar ne çıkar? Yerel seçim öncesi inanarak ortaya attıkları rakamlar ve netice ortada.

     Gerçek; söylediklerinin 10-15 puan altında çıktı.

    Demek ki, AKP yanlısı şirketlerin verdiği rakamdan 10-15 puan düşmek gerçeği gösteren rakamı bulmak için yeterlidir. 41’den 10-15 sayılarını düşerseniz ne kalır?

    26-31…

    Budur.

    Bugün bir seçim yapılacak olsa AKP’nin alabileceği oy oranı 26-31 arasındadır. Bundan sonra geçecek her ay için, bu rakamlardan 1 puan daha düşebilirsiniz. Çünkü serbest düşüş, zirveden iniş devam etmektedir.

    Hâsılı kelâm; AKP gidici, Erdoğan biticidir.

 

  Neslihan KORUTÜRK
   
neslihan@genelhaberler.com
   
http://www.genelhaberler.com/yazi_goster.php?id=2259 

______________________________________________________

"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
ANAMUR'UN SESİ

 
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]