ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

 

BAĞIŞLARINIZ İÇİN

Ziraat Bankası /
Cebeci Subesi
3609132-5002

Vakıfbank /
Cebeci Subesi
2024267

Is bankası /
Cebeci Subesi
1931244

 

 GÖRME ENGELLİLERE NASIL YARDIM EDİLİR MP3 DİNLE

 

   

 ENGELLİLER VE ENGELLİLERİN ANAMUR TATİL TERCİHİ

Tatil için neden Anamur'u tercih ediyorlar? Belediyeden istekleri neler? Onlar da çalışıyor mu? Nasıl yaşamak istiyorlar? Bilgisayarı kullanabiliyorlar mı?...

TOPLUMSAL BİR GERÇEK; ENGELLİLİK

Şu gerçek hiçbir zaman unutulmamalıdır. Engelliler bu toplumun, dünya insanlığının gerçeğidir. Herkes de bir engelli adayıdır. Nerde ne zaman engelli olunabileceğini kimse tahmin dahi edemez. İşte bu nedenle toplumumuzda yaşayan engellilere duyarsız kalamayız. Onlara ilgi göstermek, onların sorunları ile ilgilenmek ve elimizden sorunların çözümüne katkı geliyorsa bunu paylaşmak en temel insani görevlerden biridir.

 22.08.2010'da www.anamurunsesi.com yazdı.

 

Röportaj   :   Çınar ARIKAN- Selahattin DOLUDENİZ

 

Resimler   :    anamurunsesi.com

 


ENGELLİLER VE ENGELLİLERİN ANAMUR TATİL TERCİHİ

Tatil için neden Anamur'u tercih ediyorlar? Belediyeden istekleri neler? Onlar da çalışıyor mu? Nasıl yaşamak istiyorlar? Bilgisayarı kullanabiliyorlar mı?

TOPLUMSAL BİR GERÇEK; ENGELLİLİK

Şu gerçek hiçbir zaman unutulmamalıdır. Engelliler bu toplumun, dünya insanlığının gerçeğidir. Herkes de bir engelli adayıdır. Nerde ne zaman engelli olunabileceğini kimse tahmin dahi edemez. İşte bu nedenle toplumumuzda yaşayan engellilere duyarsız kalamayız. Onlara ilgi göstermek, onların sorunları ile ilgilenmek ve elimizden sorunların çözümüne katkı geliyorsa bunu paylaşmak en temel insani görevlerden biridir.

Kişisel olarak engellere çözüm üretmek bir insani görevdir. Tabi daha ileri düzeyde kentleri idare eden yerel yönetimlere de düşen temel görevler söz konusudur. Yerel yöneticilerin de kentlerinde sağlam insanlar kadar engellilerin de yaşadığını hiçbir zaman unutmamaları gerekmektedir. Biz Anamur olarak bu konuda gerekli duyarlılığı göstermeye çalışıyor muyuz? Yıl içinde kurulan ANED (Anamur Engelliler ve Engelli Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği) güzel bir örnek. Etkili faaliyetlerde de bulunuyor. Ancak toplum olarak duyarlılığımızın bir derneğin üzerine yıkılamayacak kadar da önemli ve büyük olduğunu hatırdan çıkarmamak gerekir.

ENGELLİ TANIMI VE ÇEŞİTLERİ

Teknik konularda sizi fazla bilgiye boğmak istemiyoruz. Konunun anlaşılması amacıyla birkaç hususa kısaca değinelim.

http://tr.wikipedia.org/wiki/ 'de Engellilik şöyle tanımlanmıştır: Engelli, doğuştan veya sonradan meydana gelen hastalıklar veya kaza sonucu oluşan sakatlıklar (vücudun görsel/işlevsel/ zihinsel/ ruhsal farklılıkları) öne sürülerek, toplumsal/yönetsel tutum ve tercihler sonucu yaşamın birçok alanında kısıtlanan, engellerle karşılaşan kişi demektir.

Bir engelli için en büyük engel, sosyal çevrenin engelli bireye ne şekilde yaklaştığıdır. İletişim açısında nasıl bir etkileşim içerisinde sosyal hayatta var olabildiği de çok önemli bir noktadır.

Halk arasında ise engellilik genellikle 2 çeşit olarak tabir edilir

1) Hafif Engelli (Kendi özel ihtiyaçlarını -yemek, tuvalet vs- karşılayabilen engelliler

2) Ağır Engelli (Özel ihtiyaçlarını -yemek, tuvalet vs- bir başkası yardımıyla veya yaşamsal ihtiyaçlarını tamamen bir başkasının yardımıyla karşılayabilen engelliler

Genel hatlarıyla ele alınırsa 3 ana türde engellilik durumu söz konusudur. Ama tıbbi açıdan olay inceledendiği zaman vücudun bütünselliği anlamında bir engelin dolaylı olarak birçok farklı ve değişik şekillerde bireye engeller oluşturduğu görünmektedir.

1-Fizyolojik engelli

2-Psikolojik algı ve nörolojik-otokontrol engellilik durumları

3-Fiziksel engelli

 

ANAMUR’UN SESİ. COM’UN RÖPORTAJI

Geçtiğimiz günlerde Anamur’un tatil semti İskele’de sitemizde köşe yazıları yayımlanmakta olan Eğitimci-yazar Selahattin DOLUDENİZ hocanızla karşılaştık. Oturup, sohbet ettik. Sohbetimiz anında bize Anamur’a 10–12 yıldan bu yana tatil için gelen görme engelliler olduğundan ve şu anda da halen tatillerini Anamur’da sürdürmekte olduklarından söz etti.

Bu kişilerin sıradan insanlar olmadıklarını bir tanesinin şu anda halen avukat olarak çalıştığını ve uzun süre İstanbul’da 6. nokta Körler Derneğinin Yöneticiliğini yaptığından söz etti. Bunun üzerine bu insanları ziyaret etmek istedik. Üstelik bu insanlardan bir Tekirdağ’dan diğer ikisi de İstanbul gibi Ülkenin ta bir ucunda bulunan yerlerden özel tercihle Anamur’a gelmekteydiler.

İşte bu engelli insanlarla oturduk, konuştuk ve sizlere sunmak üzere Selahattin DOLUDENİZ hocamızla birlikte www.anamurunsesi.com sitesi olarak bir röportaj gerçekleştirdik.

TANIŞMA

Röportajımıza konu olan kişiler aileleri ile birlikte Anamur İskele’de faaliyetini sürdüren Apart Otel “ENİŞTENİN YERİ” adlı konaklama tesisinde kalıyorlardı. Apart otelin işletmecisi de bir hanımefendi. İlgili kişileri rahat ettirme konusunda elinden gelen her türlü çabayı gösteriyor.

Apart otele gittik ve kendileri ile tanıştık.

Eniştenin Yeri Apart Otel İşletmecisiBunlardan birisi Remzi ÇOLAK’tı. 6 Nokta Körler Derneği Üyesi. Sevimli ve efendi bir insan. Eşi ve çocukları ile birlikte tatilde.

Bir diğeri Taner TULA.  Taner TULA  bir Psikolog. Başbakanlık Rehabilitasyon Merkezinde Psikolog olarak çalışıyor.

Bir diğer kişi ise Mümin ÖZAKAN.  Anamur’da tatil için bulunuyor. İstanbul’da uzun süre 6 Nokta Körler Derneğinde Yöneticilik ve Başkanlık yapmış. Halen çalışan ve hayatını Avukat olarak sürdüren bir insan.

TOPLAM ÜÇ AİLE

Bu üç insan ve onların ailesi, eşleri ve çocukları ile toplam 11 kişiler. Bir birinin dostları. Onlar bile ne zamandan beri Anamur’a tatil için geldiklerini unutmuşlar. Sorunca bize şöyle diyorlar:

—10–12 yıldan bu yana Anamur’a tatil için geliyoruz.

Anamurunsesi: Peki Anamur’u neden tercih ediyorsunuz?

Remzi ÇOLAK: 3 aile 11 kişi Anamur’dayız. 10–12 yıldan bu yana tatil için Anamur’u tercih ediyoruz. Biraz da alıştık. Anamur çok güzel bir yer. Biz görmesek de işittiklerimizle, okuduklarımızla, kalp gözümüzle bunu görebiliyoruz. Zaten çocuklarımız da herhangi bir engel olmadığı için bize gördüklerini, duyduklarını, çevreyi anlatıyorlar.

Anamurunsesi: Bunun dışında başka nedenler var mı?

Remzi ÇOLAK: Elbette var. Bir kere Anamur’un insanı çok güzel. Temiz insanlar. Hiçbir kötülük görmedik. Misafirperverler. Sağolsun pansiyonumuzun sahibi de çok iyi bir insan. İnsanların sıcakkanlı oluşu, ilgili olmaları bizi Anamur’a çekiyor. Rahat ediyoruz. Endişe etmeden tatilimizi geçiriyoruz.

Anamurunsesi: Siz nerden Anamur’a geliyorsunuz?

Remzi ÇOLAK: Ben Tekirdağ’da yaşıyorum. Taner TULA ve Mümin ÖZKAN ise İstanbul’da yaşıyorlar. Yol uzun ve virajlı. Gerçekte Gazipaşa-Anamur arası çok virajlı. Ama şunu açıkça ifade edeyim. Yolun virajlı olmasına, yolun yormasına rağmen Anamur’da tatil yapmak çok güzel.

Sözün bu bölümünde Taner TULA sohbetimize katılıyor.

Taner TULA: Biz Pansiyonumuzdan çıktıktan sonra hiçbir engele takılmadan düz bir şekilde denize ulaşıyoruz. Bizim tercihlerimizden birisi de Güneş çok güzel. Plaj boydan boya uzanıyor. Güzel de bir park yapılmış. Denizin suyu çok ılık. Çok kalabalık olmayışı, sessizlik, gürültüden uzaklık, nahoş hadiselerin olmayışı bizim Anamur’da tatil yapmak için tercihlerimizde en önemli nedenler. Bir de düz olması bizim için denize ulaşmakta bir avantaj. İnsana iyi bir dinlenme fırsatı veriyor.

Anamurunsesi: Başka avantajlar var mı?

Remzi ÇOLAK: Elbette. Anamur bir kere diğer turizm şehirlerinden daha güzel olmasına rağmen daha ucuz. Yani ekonomik.

Anamurunsesi: Taner Bey siz halen çalışıyordunuz.

Taner TULA: Evet Başbakanlığa bağlı Özürlülerin rehabilitasyonu ile ilgili merkezde ben psikolog olarak görev yapıyorum. Şunu hemen belirteyim. Kendimin de bir engelli olması bir psikolog olarak orada tedavi gören insanların durumunu kavramada ve onlara yardım sunmada her benim açımdan avantaj sağlıyor. Onları ben çok iyi anlayabiliyorum.

Anamurunsesi: Anamur Belediyesinin sizler için özel bir Engelliler Kampı kurmasını ister misiniz?

Remzi ÇOLAK: Ben böyle bir kampın kurulmasına taraftar değilim. Bu şunu getiriyor. Engellileri toplumdan ayrıştırıyor. Oysa biz toplumun bir gerçeğiyiz. Toplumdan ayrı yaşamak istemiyoruz. Toplumla iç içe, konuşarak, dayanışarak beraber yaşamak istiyoruz. Bu tür çalışmalar bizi toplumdan soyutlayacağı ve toplumun da farklı nazarla bakmasını sağlayacağından bana göre çok uygun değil. Ancak şu yapılabilir. Belediyeye ait tesislerde, çevrede engellilere yönelik, indirimler, tedbirler alınabilir. Bu da toplumun engellerin de rahat etmesine yönelik bir gönül borcudur diye düşünüyorum.

Anamurunsesi: Tatiliniz boyunca Anamur Belediyesinden herhangi bir hizmet aldınız mı?

Remzi ÇOLAK: Birkaç gün önce Anamur Belediyesine gittim. Orada Hüseyin GÜLER beyle görüştüm. Sağolsun bize yardımcı oldu. Beldiye başkanı Mehmet TÜRE ile görüştürdü. Çocuklar geçmiş yıllarda küçüktü. Şimdi büyüdüler. Çevreyi merak ediyorlar. Bu çerçevede Ören Antik Kentini gezmek istediğimizi kendilerine ifade ettim. Başkanımız araç verdi. Ören Antik kentini gezdik, bilgiler aldık. Muhteşem, tarihi kenti tanıdık. Bu kent bile Anamur’u turizm bakımından öne çıkarabilmek için yeterli bir özellik olarak düşünüyorum.

Anamurunsesi: Peki şehirde bir engelli olarak dolaşırken herhangi bir sorunla karşılaştınız mı?

Remzi ÇOLAK: Biz görme engellilerin simgesi beyaz bastondur. Bastonumla dolaşırken aşırı titiz davranmak zorunda kaldım. Kaldırımlar, yollar biz görme engellilerin gezebileceği bir şekilde yapılmamış. Bu başkanı suçlamıyorum. Geçmiş yıllarda da bu şekildeydi. Her halde Anamur’da fazla görme engelli olmayışı, başkanların bu konuya eğilmemelerine yol açmış. Kaldırımlarda rast gele çukurların oluşu, yer yer kazılan yerlerin kapatılmamış oluşu ve etrafına güvenlik halkası konulmamış olması beni bir hayli zorladı. Bazı kaldırımlar ile duvarlar arasındaki açıklıklar var. Belediyelerin bu toplumda görme engellilerin de yaşadığını dikkatte alarak engellilerin engellerini ortadan kaldırması gerekir. Anamur Belediye Başkanının Çevre konusunda duyarlı olduğunu duydum Hatta ödülde almış. Başkandan biraz daha titiz davranmasını, başkanlığı döneminde bu tür konularda daha duyarlı olmasını istiyorum. Anamur’un özürlüler için de yaşanabilecek bir kent olmasını istiyorum. Başkandan ve belediyeden tüm ricamız budur. Zaten kurulmuş olan ANED Derneği, belediye başkanın bu konuya duyarlı olduğunu göstermektedir.

İstanbul’da Avukat olarak çalışmakta olan Mümin ÖZAKAN’da gelerek sohbetin bu bölümüne dahil oldu.

Mümin ÖZAKAN: Kusura bakmayın, sohbete baştan katılamadım. İstanbul’dan müvekkilliğini yaptığım bazı insanlarla telefon görüşmesi yaptım.

Anamurunsesi: Mümin Bey nasıl okudunuz? Avukatlık zor bir meslek. Bize biraz anlatır mısınız?

Mümin ÖZAKAN: Evet doğru ancak günümüz teknolojisi artık bu engeli ortadan kaldırmış bulunuyor. Sesli kitaplar, programları yazı dilinden konuşma diline çeviren bilgisayarlar, konuşulanı yazan bilgisayarlar hızla gelişiyor. Önemli olan azimli olmak, gayretli ve çalışkan olmak. Görme engeliler için kabartma yazılı kitaplar da var. Dokunmatik bilgisayarlarda mevcut. Kişinin gayreti, küsmemesi, toplumla entegrasyonu bu noktada çok önemli. İnsanlar size güveniyor. Avukat tayin ediyor. Onların bu güvenini boşa çıkarmak gerekiyor.

Remzi ÇOLAK: Hepimiz bilgisayar kullanabiliyoruz. Derneğimizin Anakara Merkezinde ve İstanbul’da görme engeliler için Bilgisayar kursları veriliyor. Bu kurslar sayesinde ve yüklenen sesli programlar ile bütün hayata dair bilgileri işiterek öğrenebiliyoruz.

Taner TULA: Ben bir şey ilave etmek istiyorum. Biraz önce Belediye hizmetlerinden bahsetmiştiniz. Ben de ayrı bir kamptan yana değilim. Toplum içinde yaşamak daha önemli. Onlarla kaynaşarak, toplumdan kopmadan yaşamak zorundayız. Bize getirilecek, verilecek hizmetler elbette belediyenin bütçesi ve başkanların konuya duyarlılıkları ile ilgili. Belediyelerin konuya duyarlı yaklaşımları elbette bizleri memnun eder.

Sohbetin bu bölümünde yapılan açıklamalar için hem Selahattin DOLUDENİZ hocamız, hem de Anamurunsesi.com olarak kendilerine teşekkür ettik.

Onlar da bizlere duyarlılığımız ve konuya yaklaşımız için teşekkür etiler ve bundan sonra da Görme engeliler olarak Anamur’u her zaman tatil tercihinde en önde tutmaya devam edeceklerini belirtiler.

Görüşmemizi Anamur’un simgesi olan Muz ağaçları önünde fotoğraf çektirerek sonlandırdık.

Kolumuza giren Taner TULA şunları söyledi: Önemli olanın yürürken engellinin sağlam olanın koluna girmesi. Ben kolunuza girdiğimde sizin vücut kasılmalarınızdan merdiven mi iniyorsunuz, bir engel mi var, bunu anlarım. Ayrıca söylemeye gerek kalmaz.

Daha sonra üç aile toplam 11 kişi kol kola girerek Anamur sahilinin yolunu tuttular.

Görme engelli insanların bile beğendikleri, tatil için ideal belde kabul ettikleri Anamur’umuzun kıymetini bilmek ve engellilerin önündeki engelleri kaldırmak hepimizin görevi olsa gerek…

 

HABERLERİMİZ TOPLAM

DEFA OKUNMUŞTUR...

_____________________________________________________________________________

 

"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
ANAMUR'UN SESİ

   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]